The 54th Annual Red Deer Highland Games, June 23, 2001

 


2001 Piping & Drumming Results
 

PIPING - June 23, 2001 Red Deer Highland Games
//

Event # Event Name Trophy Name Winner City
100 Novice Chanter John Baxter Trophy Simon McIlhargey Calgary
101, 102 Grade IV A Plaza Merchants Trophy Sephan Knichel Edmonton
101, 102 Grade IV B RD Highland Games Association Tyler McKay Edmonton
103, 104 Grade III Pat Johnson Memorial Trophy Morgan Page Edmonton
105, 106 Grade II Donald Michael Ross Memorial Shield Colin MacDonald Calgary
107, 108 Grade I Ted Elder Memorial Trophy Robert McRae Sherwood Park

Daniel Lidgren Calgary

109 Novice Piobaireachd Red Deer Bottling Ltd. Justin Miles Calgary
110 Junior Amateur Piobaireachd  George McFadzean Memorial Trophy Bradley Queen Calgary
111 Senior Amateur Piobaireachd Donald Michael Ross Trophy Daniel Lidgren Calgary
112 Professional MSR   Andrew Smith Calgary
113 Jig/Hornpipe   Andrew Smith Calgary
114 Professional Piobaireachd   Ann Grey Calgary
  Special Piobaireachd Award Wm D. (Bill) Reid Memorial Trophy Ann Grey Calgary
112,113,114 Aggregate Award Cunningham Family Trophy Andrew Smith Calgary
115 Club 100   Murray Edgar Calgary

QUARTETS - June 23, 2001 Red Deer Highland Games
//

Event # Event Name Trophy Name Winner City
116 Junior  Beta Surveys Ogden Legion Pipe Band Quartet

Calgary

117 Senior Red Deer Legion Pipe Band Ben Nevis Pipe Band Quartet

Edmonton

DRUMMING - June 23, 2001 Red Deer Highland Games
//

Event # Event Name Trophy Name Winner City
120 Grade IV Side Drum Bud Haynes & Company Ltd. Colin Van de Reep Calgary
121 Grade III Side Drum Copies Now Christopher Graham Calgary
123 Grade I Side Drum Around the World Travel Andrew Miller Sherwood Park
124 Professional Side Drum McLevin's Welding Tim Boan Sherwood Park
130 Grade III Tenor Drum Pearl Morrison Memorial Trophy Madison Neil Calgary
137 Drum Major Red Deer Highland Games Association Mike McGinley Westlock

PIPE BAND KEEPERS - June 23, 2001 Red Deer Highland Games
//

Event # Event Name Trophy Name Winner City
154 Grade IV  Clay Reid Memorial Shield 3rd
Calgary Scottish Pipe Band

2nd 
Edmonton Boys Pipe Band

1st
Big Rock ‘A’ Pipe Band (Edm.)

153 Grade III Chrysler Canada Cup

 

3rd
Clan McBain Pipe Band (Cal.)

2nd
Calgary Highlanders Pipe Band

1st 
Big Rock Pipe Band (Edm.)

150, 151 Grade I City of Red Deer

 

3rd -------

2nd --------

1st
Alberta Caledonia Pipe Band

Special Awards - June 23, 2001 Red Deer Highland Games
//

Event Name Trophy Name Winner City
Best Drum Section Red Deer Region Highland Games Dancing Association Sheild Alberta Caledonia PB
Best Dress and Deportment George Chilton Shield Alberta Caledonia PB
Best Amateur Male Piper of the Day Kenneth MacLeod Memorial Shield Zephan Knickel Edmonton
Best Amateur Female Piper of the Day Mary Martin Fink Shield Morgan Page Edmonton
Best Bass Drum Mack Family Trophy Lloyd Martens Edmonton

Copyright © 2001 Red Deer Highland Games Association